Anderson area players selected for SC football coaches all-state teams (2022)

Football season has ended but honors for players are still rolling in. On Friday, players from across the state were honored for their play this year. TheSouth Carolina Football Coaches Association All-State teams were announced, and several Anderson area players made the cut. Here are the selections below:

(First by school, see entire teams for all classes at the bottom)

Belton-Honea Path

Anderson area players selected for SC football coaches all-state teams (1)

Offense: TE Kaleb Horne (JR)

Defense: DL Jatius Geer (SR)

Crescent

Offense: QB Kaydon Sauers (JR), TE Landon Sauers (SR)

D.W. Daniel

Anderson area players selected for SC football coaches all-state teams (2)

Offense: WR Josiah Benson (SR), ATH Jackson Crosby (SR), RB Jordan Grayden (SR),WR Javares Hamilton (SR) OL Nick Hapeshis (SR), ATH Wise Segars (SR)

Defense: LB Jacob Hendricks (SR), LB Blake Simpson (SR)

Powdersville

Offense: WR Kiundre Hunter (SR), RBTamajia Strickland (SR), RB Thomas Williams (Soph)

Defense: LB Will Goforth (SR), LBJalen Rambert (Soph)

Special teams: P Caden Beck (SR)

T.L. Hanna

Anderson area players selected for SC football coaches all-state teams (3)

Defense: DL Ryan Wynn (SR)

Special teams: K Jay Billingsley (SR), P Adam Roberts (SR)

Westside

Offense: OL Jayden Ramsey (SR)

Wren

Anderson area players selected for SC football coaches all-state teams (4)

Offense: OL Hunter Fountain (SR), RB Malachi Hill (JR)

(Video) 20 FUNNIEST AND MOST EMBARRASSING MOMENTS IN SPORTS

Defense: DB Nick Morgan (JR), LB Reed Morrissey (SR) LB Shyhiem Scotland (SR)

Full teams below (2A-5A):

Class 5A

Offense

Quarterbacks:Josh Davis, Stratford; Will Taylor, Dutch Fork; Undre Lindsay, Gaffney

Running backs:Riley Myers, River Bluff; Chance Black, Dorman; Dwayne Wright, Fort Dorchester

Receivers:Antonio Williams, Dutch Fork; Christian Watkins, Northwestern; Elijah Spence, Dutch Fork; Jordan Smith, Ridge View; Joshua Burrell, Blythewood; Solomon Butler, Berkeley; Zavier Short, Chapin

Tight ends:Robbie Ouzts, Rock Hill; Griffin Reid, Dutch Fork

Offensive line:Caleb Godfree, Carolina Forest; Chase Sweigart, Chapin; Jackson Campeau, Summerville; Jordan Richards, Fort Dorchester; Nicholas Solomons, Spring Valley; Thornton Gentry, Chapin; Tyson Draughn, Dorman; Sawyer Whitman, Gaffney

Athlete:Caden Sullivan, Boiling Springs; DeQuandre Smith, Spring Valley

Defense

Defensive line:Brian Cook, Spartanburg; Deondre’ Smith, Cane Bay; Naejuan Barber, Ridge View; Justus Boone, Sumter; Ryan Wynn, TL Hanna; Trey Peterson, Spring Valley; Ty’rion Ingram-Dawkins, Gaffney

Linebackers:DeShawn McKnight, Sumter; Adam Molnar, River Bluff; DJ Hutcherson, Blythewood; Gregory Johnson, Northwestern; Isaiah Boyd, Lexington; Judah McJimpsey, Spartanburg; Jesus Dowdle, Gaffney

Defensive Backs:Jy Martin, Byrnes; Adam Janack, Carolina Forest; John Javis IV, Spring Valley; Melvin Ravenel, Goose Creek; Randy Caldwell, Mauldin; Trace Danley, Dutch Fork

Specialists:Adam Roberts, TL Hanna; Kanoah Vinesett, Northwestern

(Video) 10 Worst School Punishments Ever

Honorable mention

Alex Hudemer, Summerville; Bennett Galloway, Chapin; Camron Eubanks, Dorman; Carnell Jones, Summerville; Colin Bryant, Wando; Conner Lehmann, Chapin; Dakota Quinonez, Byrnes; De’Andre Jones, Summerville; Demetri Simmons, Goose Creek; Derrick McCroey, Northwestern; Devin Gaddis, Fort Dorchester; Dre’ Pinkney, Boiling Springs; Edward Owusu, Dutch Fork; Ethan Rennels, Boiling Springs; Gage Lewis, Summerville ; Jay Billingsly, TL Hanna; JD Ratliff, Spartanburg; Jordan Knox, Northwestern; Jordan Porter, Summerville; Josh Calloway, Chapin; Josiah Schrodt, Lexington; Keith Desassure, Fort Dorchester; Key’Shard McCroey, Northwestern; Marc Wells, Northwestern; Matt Smith, Spartanburg; Nana Burris, Byrnes; OJ Washington, Fort Dorchester; Randy Caldwell. Mauldin; RaShaun Smith, Goose Creek; Sam Greer, Chapin; Tay McCroey, Northwestern; Trevor Timmons, Blythewood; Undre Lindsay, Gaffney; Will Mattison, Northwestern; William Joyce, Spartanburg; Malik Harper, Boiling Springs; Zolten Osborne, Fort Dorchester; Dreshun Dogan, Dorman; Luke Janack, Carolina Forest ; Zion Lindsay, Dorman

Class 4A

Offense

Quarterbacks:Tyler Haley, Beaufort; Ethan Beamish, AC Flora

Running Backs:Dariyan Pendergrass, Hartsville; Zaire Scotland, Walhalla

Receivers:JJ Jones, Myrtle Beach; Ahman Coats, Greenwood; Miller DeArmond, Greer; Eriq Rice, AC Flora; O’Mega Blake, South Pointe; Adam Randall, Myrtle Beach

Tight Ends:Banks Pope, AC Flora; Jaleel Skinner, Greer

Offensive Linemen:Collin Sadler, Greenville; Jaydon Collins, Greer; Cole England, Laurens; Shaun Perkins, Travelers Rest; Joe DeLaughter, North Augusta; Ian Shark, Colleton County; Jayden Ramsey, Westside

Athlete:Ahmad Green, May River; Jaylin Tolbert, Greenwood

Defense

Defensive Linemen:Chase Simmons, North Myrtle Beach; Eamon Smalls, Beaufort; Omarion Hammond, AC Flora; Micaiah Settles, Dreher; Anthony Washington, Irmo; DJ Aiken, Bluffton

Linebackers:Bailey Carraway, Hartsville; Eli Hall, May River; TJ Cox, North Myrtle Beach; Terrance Gist, Greenville; KJ Scott, Greenwood; Ethan Hix, Lugoff-Elgin

Defensive Backs:KJ Makins, Greenwood; EJ Bradford, Greer; Dedrick Starkes, Irmo; Chandler McCall, North Myrtle Beach; Nyke Johnson, West Florence; Steffin Gadson, May River

Specialists:Zane Smith, North Myrtle Beach; Ethan Youmans, South Aiken

(Video) Lamar's Patrick Anderson signs with SC State

Honorable mention

Amoree Stephens, AC Flora; Asa Johnson, Catawba Ridge; Bradley Russ-Martin, Travelers Rest; Brody Tisdale, Catawba Ridge; Brooks Russ-Martin, Travelers Rest; Cameron Freeman, North Myrtle Beach; Daniel Perkins, Darlington; Davion Pyles, Irmo; Demaurion Ginn, South Aiken; Devery Cagle, Eastside; Will Wilson, May River; Dylan Snyder, West Florence; Elijah Vereen, North Myrtle Beach; Ernie Greenwood, South Pointe; Garrett Bonneville, May River; Henry Duke, North Myrtle Beach; Jabez Oliphant, South Aiken; Jonathan Burns-South Aiken; Joshua Smith, Dreher; Kayden Hager, Catawba Ridge; Marshall Skoloff, Eastside; Miles Scott, Eastside; Moxon Zehr, May River; Nic Emmanwori, Irmo; Nylick Livingston-NMB ; Reagan Lincoln, Catawba Ridge; Reggie Lee, Travelers Rest; Semaj Johnson, West Florence; Stephon Edge, North Myrtle Beach; Tyler Brown, Eastside

Class 3A

Offense

Quarterbacks:Hilshon Bailey, Lake City; Stephon Gadsden, Fairfield Central

Running Backs:Willis Lane, Camden; Colton Mason, Gilbert

Receivers:Ahmari Huggins-Bruce, Dillon; Josiah Benson, Daniel; Kiundre Hunter, Powdersville; EJ Evett, Seneca, Chance Gamble, Southside; Zy Scott Woodruff

Tight Ends:Colby Doolittle, Mid Carolina; Termaine Epps, Union County

Offensive Linemen:Avery Hewitt, Dillon; Nick Hapeshis, Daniel; Gerald Gaither, Fairfield Central; Adam Comer, Broome; Bryce Smith, Gilbert; Donovan Edwards, Camden; Hunter Fountain-Wren

Athlete:Zan Dunham, Chester ; Andrew Colasurdo, Chapman; Wise Segars, Daniel

Defense

Defensive Linemen:Xzavier McLeod, Camden; Parris Lowery, Crestwood; Evander Jones, North Charleston ; Jatius Geer-Belton, Honea Path; Gabe Watson, Chapman; Jayden Mickle, Lower Richland

Linebackers:EJ McClam, Lake City; Marcellus Juggins, Camden; Alex Herriott, Hanahan; Christopher Austin, Reed Morrissey, Wren; Orangeburg-Wilkinson; Jabez Taylor, Lower Richland; Jykorie Gary, Clinton; Camden Gray, Chapman; Shyheim Scotland, Wren

Defensive Backs:Nick Morgan, Wren; Joseph Byrnes, Camden; Quinton Harrison, Crestwood; BoBo McKinnon. Dillon ; Bryce Hamby, Seneca ; Kaimon Skinner, Waccamaw;

Specialist:Caden Beck, Powdersville

(Video) Explosive Special Teams Game Planning & Scouting Reports by Wes Anderson, New Palestine-IN,MHSFCA 28

Honorable mention

Adam Comer, Broome; Blake Simpson, Daniel; Caison Hood, Lower Richland; Cameron Newton, Lower Richland; Carson Arnold, Oceanside ; Cortez McGee-Purry, Southside; Courtland Washington, North Charleston; Derron Williams, Strom Thurmond; Drake Davis, Camden; Ke’Avis Savage, Union County; Kevin Hill, Southside; Kevon Rivera, Hanahan ; Kia Buffalo, Hanahan; KJ Morgan, Broome; Leroy Bracey, Jr. Camden; Malachi Hill, Wren; Michael Long, Bishop England; Michael Ownes, Bishop England; Monroe Freeling, Oceanside ; Montario Hood, Lower Richland; Nemo Squire, Dillon; Dylan Ramirez, Broome; Dylan Spurlin, Broome; Elijah Reeder, Broome; Kazi Bland, Southside; Jackson Crosby, Daniel; Jacob Hendricks, Daniel; Jaffari Pearson, Camden; Jaheim Williams, Camden; Jalen Rambert, Powdersville; James Crim, Camden; Nigel George, Dillon; Quashod Singleton, Dillon; Nick Robertson, Woodruff; Semaj Scott, Southside; Shamare Dendy, Woodruff; Shelton Brooks, Mid Carolina; Willie Jeter, Union County; Tamajia Strickland, Powdersville; Thomas Williams, Powdersville; TJ Books, Southside; Victor Otubu; Waccamaw; Will Goforth, Powdersville; Jathan Hartley, Lower Richland; Javares Hamilton, Daniel; Jaylen Foster, Emerald; Jeremiah Days, Chester; John Deal, Emerald; Jonathan Sexton, Woodruff; Jordan Grayden, Daniel; Josh Shaw, Hanahan; Justin Rouse, Strom Thurmond; Kai’Letri Hunter, Southside; Drew Alfred, Broome; Jamie Gamble, Southside; Kaleb Horne, Belton-Honea-Path

Class 2A

Offense

Quarterbacks:Jenavus Williams, Batesburg-Leesville; Keyaun Johnson, Woodland; Ryan Johnson, Christ Church

Running Backs:KZ Adams, Gray Collegiate; Kalab Haven, North Central; Qualiek Crawford, Marion; Marvin Gantt, Batesburg-Leesville

Receivers:Chris Rhone, Gray Collegiate; Damazhay Long, Batesburg-Leesville; Jalen West, Woodland; Jevon Walker, Woodland; Kyle Lonergan, St Joseph’s; Shyheem Shropshire-North Central

Tight End:Will Ramey, Phillip Simmons

Offensive Linemen:Aaron Corbett, Newberry; Andrew Threatt, Chesterfield; Corey Heath, Silver Bluff; Davis Sutherland, Abbeville; Elijah Young, Gray Collegiate; Gavin Phillips, Andrew Jackson; Keyon Barnes, Andrews; Timothy Staggers, North Central; Will Jeffcoat, Pelion

Athletes:Eli Durham, Andrews; Navi Marshall, Abbeville; Roman Wadford, Timberland

Defense

Defensive Line:Chris Witt, Batesburg-Leesville; Cole Hoskyns, Chesnee; Daris Williams, Christ Church; DeShontez Gray, Pelion; Kentrevis Gary, Newberry; TJ Sanders, Marion

Linebackers:Cruz Temple, Abbeville; Ky’heim Bethea, Marion; Luke Evans, Abbeville; Omari Jenkins, Timberland; Robert Johnson, Woodland; Zack Terry, Wade Hampton

Defensive Backs:Zackery Cobb, Woodland; Darius Brice, Andrew Jackson; Jeremiah Lomax, Abbeville; Keyshawn Brown, Timberland; Luther Smalls, Phillip Simmons; Moses Kemp, Crescent

Specialists:Griffin Gore, Phillip Simmons; Cooper Gentry, Landrum; Max Morgan, Christ Church

(Video) JSU football great Rashard Anderson passes away at 45

Honorable mention

Chandler McMaster, Christ Church; Damarion McCaskill, Cheraw; Dartanyon Drakeford, North Central; Djay Ealey, Andrew Jackson; Ethan Dugat, Landrum; Franklin Grant, Andrews; Harrison Scott, St Joseph’s; Hunter Ramey, Phillip Simmons; Jamal McKinney, Timberland; Kaydon Sauers, Crescent; Keshaun Williams, Andrews; Kevin Diggs, Chesterfield; Landon Sauers, Crescent; Maleik Williams, Silver Bluff; Mark Lyons, St Joseph’s; Ojay White, Andrew Jackson; Peyton Woolridge, Phillip Simmons; Trae’Von Dunbar, Silver Bluff; Tyler Harper, Phillip Simmons; Tyrell Haddon, Abbeville; Jacob Osmanski, Pelion

Videos

1. 10/20/20 Aggie Coaches Show with Guest Gary Andersen
(UtahStateAthletics)
2. Nate Anderson commits to Western Michigan University for football
(WANE 15 News)
3. 2022 College Football Predictions: SEC Preview
(Everything College Football)
4. Clemson football players and Upstate high school teams train with Anderson man’s invention
(WSPA 7News)
5. Montana State's Troy Andersen only FCS player to be named to 2021 NFF National Scholar-Athlete Class
(Montana Sports)
6. Soccer Game Gets Out of Control - Hoover vs Central High School Boys Soccer
(Rosales Films)

Top Articles

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Delena Feil

Last Updated: 08/06/2022

Views: 5795

Rating: 4.4 / 5 (45 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Delena Feil

Birthday: 1998-08-29

Address: 747 Lubowitz Run, Sidmouth, HI 90646-5543

Phone: +99513241752844

Job: Design Supervisor

Hobby: Digital arts, Lacemaking, Air sports, Running, Scouting, Shooting, Puzzles

Introduction: My name is Delena Feil, I am a clean, splendid, calm, fancy, jolly, bright, faithful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.